Време је за путовања, на све стране нас јуре рекламе туристичких агенција, а у мору реклама лако је уочити језичке грешке које се изнова и изнова понављају. Језиколовац вам открива која је најчешћа језичка грешка коју је он уловио.
Тако је, у питању је конструкција предлог + инфинитив глагола
СМЕШТАЈ ЗА ПОЖЕЛЕТИ ❌
ПОНУДА ЗА НЕ ПРОПУСТИТИ ❌
ЦЕНА ЗА НЕ ВЕРОВАТИ ❌
Као што је то случај и у поменутим примерима, најчешће је у питању предлог ЗА уз инфинитиве глагола (ко је заборавио ➡ то су они облици глагола који се завршавају на -ти, -ћи).
Сигурно је то да овакву понуду туристичке агенције нећете пропустити због правописних и граматичких грешака. 😁 Па још ако вам у склопу смештаја понуде и ресторан ЗА СЕСТИ И УЖИВАТИ или пак варијанту ручка ЗА ПОНЕТИ… ко би томе одолео? 🙃 Међутим, такође је сигурно да ове облике треба избегавати јер их норма (за сада) не прихвата. ❌
Језичка економија или незнање?
И док се већина језичких стручњака најежи кад чује неку од поменутих конструкција и сматра да је масовна употреба погрешних облика недопустива (да не кажемо ЗА ПОЛУДЕТИ ❌), има и оних који су мање строги јер сматрају да је реч о језичкој економији, не нужно о незнању. Наш језик заиста нема заменско решење за баш сваку од ових конструкција (на нивоу синтагме), па у том смислу можемо говорити о попуњавању недостатака у језичком систему.
Међутим, истина је и да овакве конструкције нису у духу нашег језика, већ су упловиле у језик по узору на стране језике, првенствено на енглески (што је и ОЧЕКИВАНО, али не и ЗА ОЧЕКИВАТИ ❌🙃). Због тога нормативисти који сматрају да треба употребљавати само облике који су блиски нашем језику имају пуно право.
Али како ја то да кажем а да ипак буде кратко и ефектно?
Покушајмо да се снађемо! 🙂 Како вам се чине оваква решења?
Цена ДА НЕ ПОВЕРУЈЕШ, ресторан само ДА СЕДНЕШ И УЖИВАШ (ЗА СЕДЕЊЕ И УЖИВАЊЕ), или пак ДА ПОНЕСЕШ храну, а можда и кафу ЗА УСПУТ. Језичке грешке ДА ПОЛУДИШ или (боље) да одеш лепо на одмор у смештај КАКАВ ОДУВЕК ЖЕЛИШ (КАКАВ САМО МОЖЕШ ПОЖЕЛЕТИ)… А ако је цена заиста тако ниска, онда то стварно није понуда ЗА ПРОПУШТАЊЕ.
Имате ли ви неку бољу идеју као замену за неправилне облике? 😊
Још уловљених решења језичких недоумица можете наћи ОВДЕ. А уколико волите да пратите језичке теме овог типа на друштвеним мрежама, Језиколовца можете наћи и на Инстаграму или Фејсбуку.
Нема коментара